START

„PRZESZŁOŚĆ ZACHOWANA W PAMIĘCI STAJE SIĘ CZĘŚCIĄ TERAŹNIEJSZOŚCI „

 

 

STRONA W BUDOWIE

Strona nie jest jeszcze dokończona, ale doszedłem do wniosku aby ją już uruchomić. Nowa strona ma ciekawszą szatę graficzną i nowe podstrony. Jeszcze mi zejdzie jakiś czas aby przejrzeć tysiące zdjęć i wprowadzić dane na stronę. Jestem też ciekawy opinii internautów oglądających moją stronę. Proszę o komentarze na e-maila azdzisiek.woda@gmail.com . Zapraszam do wirtualnego oglądania mojego Ludowego Muzeum Wsi Rawsko-Opoczyńskiej „Sochowa Zagroda” i innych moich działań. Zapraszam także do odwiedzenia w realu mojej Zagrody. Gospodarz  Zdzisław Socha

 

 

 

 

OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

 

Stworzyłem w Sierzchowach pierwsze w naszym regionie Ludowe Muzeum Wsi Rawsko-Opoczyńskiej i galerię dawnych narzędzi, mebli i oryginalnych ubiorów ludowych, wyrobów rękodzieła ludowego, starych fotografii. Założenie muzeum to efekt mojego zainteresowania historią, tradycjami i folklorem mojej okolicy. Zawsze fascynowała mnie historia. Dawne narzędzia, stare obrazy, drewniane meble, ludowe stroje… wszystko, co w mniejszym lub większym stopniu przeszło już do historii, możemy znaleźć w miejscu wystylizowanym na staropolskie izby mieszkalne. Całość została stworzona za pomocą własnych środków i ciężkiej pracy mojej skromnej osoby. „OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA” to motto moich działań. Działanie moje nie jest skierowane na zysk lecz właśnie na ocalenie od zniszczenia i zapomnienia pięknych i starych przedmiotów naszych przodków.

Aby rozwijać dalej ten pomysł jest potrzebne wsparcie wielu ludzi. Jedna osoba nie zdziała wiele. Zwracam się do przyjaciół, znajomych aby przeszukali strychy, garaże, szopy i inne pomieszczenia czy nie poniewierają im się przedmioty, które są im zbędne a śmierdzą starością. Chętnie przyjmę to wszystko: narzędzia rolnicze, stroje ludowe (koszule, zapaski, wełniaki i inne), przedmioty codziennego użytku, meble (stoły, krzesła, stołki, łóżka…) wyroby rękodzieła ludowego (serwetki, kilimki, chodniki itp.), kafle po starych piecach i kuchniach i różne inne rzeczy.

Zapewniam, że te wszystkie przedmioty trafią w dobre ręce i tchnę w nie nowe życie. Robię to z pasji i poświęcam cały swój wolny czas aby te przedmioty zabezpieczyć przed zniszczeniem.

Chętnie też przyjmę stare zdjęcia. Wykonam z nich reprodukcje a oryginały oczywiście oddam właścicielowi. Interesują mnie zwłaszcza zdjęcia ciekawych budynków (dwory, młyny i inne), które już nie istnieją lub są przebudowane.

Ostatnio zainteresowałem się muzyką ludową. Interesują mnie teksty piosenek i przyśpiewki ludowe a także nagrania zespołów ludowych. Jeśli ktoś posiada teksty przyśpiewek ludowych, proszę o ich udostępnienie.

Aby rozwijać dalej Muzeum są potrzebne pieniądze i to duże. Każda pomoc finansowa jest mile widziana. Warto zadbać o dziedzictwo naszych przodków. 

Bank Spółdzielczy Biała Rawska nr. konta 04 9291 0001 0065 4522 3000 0020. Dziękuję.

Z góry dziękuję wszystkim ofiarodawcom i zapraszam chętnych do odwiedzania mojego Muzeum.

Gospodarz „Sochowej Zagrody” Zdzisław Socha.

 

 

 

MUZEALNE ZBIORY
LUDOWE
NAGRANIA
STARE
ZDJĘCIA
CIEKAWE MIEJSCA
W OKOLICY
WYPRZEDAŻ
KOLEKCJONERSKA