2013 ROK

„PRZESZŁOŚĆ ZACHOWANA W PAMIĘCI STAJE SIĘ CZĘŚCIĄ TERAŹNIEJSZOŚCI „

 

 

 

2013-02-21 SIERZCHOWY „SOCHOWA ZAGRODA” U ZDZISŁAWA SOCHY.

Artykuł Aleksandry Zegarek w „Głosie Rawy Mazowieckiej i Okolic” o „Sochowej Zagrodzie” Ludowym Muzeum Wsi Rawsko-Opoczyńskiej.

 

 

2013-04-13 PIŁA NAD BRDĄ.

Wizyta studyjna w Wiosce Górniczej.

 

 

2013-05-03 RAWA MAZOWIECKA.

I Festyn Organizacji Pozarządowych Ziemi Rawskiej „Radosne Święto”.

 

 

2013-05-19 WILKOWICE.

VIII Spotkania Zespołów i Kapel Ludowych na Majówce w Wiosce Różanej.

 

 

2013-07-07 GŁUCHÓW.

Festyn Rodzinny na Przydrożku.

 

 

2013-07-19 SIERZCHOWY „SOCHOWA ZAGRODA” U ZDZISŁAWA SOCHY.

Artykuł Romana Bednarka w „Dzienniku łódzkim” ITS o „Sochowej Zagrodzie” Ludowym Muzeum Wsi Rawsko-Opoczyńskiej i pasji Zdzisława Sochy.

 

 

2013-08-13 REGNÓW.

Gminny Festyn Wiśni.

 

 

2013-08-15 SADKOWICE.

Dożynki parafialne.

 

 

2013-08-18 STARA WOJSKA.

Wojewódzkie dożynki pszczelarskie.

 

 

2013-08-18 CIELĄDZ.

Piknik rodzinny.

 

 

 

2013-08-26 BIAŁA RAWSKA.

Dożynki wojewódzkie.

 

 

2013-08-30 SIERZCHOWY „SOCHOWA ZAGRODA” U ZDZISŁAWA SOCHY.

Artykuł Romana Bednarka w „Dzienniku łódzkim” o „Sochowej Zagrodzie” Ludowym Muzeum Wsi Rawsko-Opoczyńskiej i pasji Zdzisława Sochy.

 

 

2013-09-07 ŁÓDŹ.

Mixer Łódzki.

 

 

2013-09-10 MIŃSK MAZOWIECKI.

IX Festiwal Chleba. Impreza organizowana przez pana Zbigniewa Piątkowskiego redaktora naczelnego tygodnika „Co Słychać”.

 

 

2013-09-16 SIERZCHOWY.

Festyn – Zakończenie Lata.

 

 

 

2013-10-01 WARSZAWA.

Wycieczka zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Rawie Mazowieckiej.

 

 

2013-10-05 SIERZCHOWY „SOCHOWA ZAGRODA” U ZDZISŁAWA SOCHY.

Wycieczka z Łodzi dzieciaków wraz z Marią Kaczorowską.

 

 

Podziękowanie od pani Marii Kaczorowskiej.

 

 

2013-10-10 SIERZCHOWY „SOCHOWA ZAGRODA” U ZDZISŁAWA SOCHY.

Artykuł Aleksandry Zegarek w „Głosie Rawy Mazowieckiej i Okolic” o „Sochowej Zagrodzie” Ludowym Muzeum Wsi Rawsko-Opoczyńskiej a właściwie o wycieczce dzieciaków z Łodzi.

 

 

2013-10-17 SIERZCHOWY „SOCHOWA ZAGRODA” U ZDZISŁAWA SOCHY.

W dniu 17.10.2013 r. uczniowie klas IV Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Sadkowicach byli na wycieczce z Sierzchowach, gdzie zwiedzili prywatne zbiory muzealne pana Zdzisława Sochy „Galerię staroci u Sochy.

Uczniowie mogli podziwiać bogate zbiory pana Zdzisława, który chętnie oprowadził ich po swoim muzeum. Mnóstwo eksponatów, zgromadzonych na niewielkiej powierzchni, dotyczących głównie historii regionu oraz kultury  i życia codziennego wsi Mazowsza zrobiło na uczestnikach wycieczki ogromne wrażenie.

Uczniowie oglądali stare maszyny rolnicze (pługi, radła, sieczkarnie, kierat itp.), wyposażenie wiejskich izb mieszkalnych (łóżka, szafy, kredensy, skrzynie, kołyski, stoły, krzesła itp.), narzędzia pracy (warsztaty tkackie, kołowrotki, mnóstwo narzędzi rolniczych), przedmioty codziennego użytku (łopaty do chleba, dzieże, niecki, ławy, beczki, wagi, magle, szatkownice itp.). Nie sposób wszystkiego wymienić.

Pasja pana Zdzisława jest godna podziwu. Nie ma w okolicy muzeum, ani skansenu mogącego pochwalić się taką ilością eksponatów dotyczących wsi powiatu rawskiego. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia zagrody pana Zdzisława Sochy.

Wycieczkę zorganizowali pani Ewa Kępka i pan Andrzej Kieszek.

Opiekę nad uczniami sprawowali: Ewa Kępka, Renata Ekiel, Marcin Stolarek i Andrzej Kieszek.

Opracował Andrzej Kieszek

 

 

2013-10-20 SIERZCHOWY.

Założenie Zespołu Ludowego „Sierzchowianie”.

Myśl o założeniu zespołu ludowego w Sierzchowach zakiełkowała we mnie, gdy wszedłem do programu tworzenia wiosek tematycznych zorganizowanym przez LGD „Kraina Rawki”. Gdy żeśmy się spotykali na szkoleniach namawiałem kobiety z naszej miejscowości aby utworzyć zespół ludowy, który będzie reprezentował Sierzchowy. Punktem zwrotnym było zaprzestanie działania zespołu „Pod Basztą”, gzie śpiewały dwie sierzchowianki. To właśnie dzięki inicjatywie Zofii Pacholczyk i Janinie Narożnik powstał zespół ludowy pod nazwą „SIERZCHOWIANIE”. Celem zespołu jest kultywowanie tradycji i folkloru regionu opoczyńsko – rawskiego. Pielęgnowanie strojów ludowych naszych przodków. Nie mniej ważnym celem jest promowanie naszej wioski Sierzchowy oraz gminy Cielądz. W skład zespołu wchodzą: Zofia Pacholczyk, Janina Narożnik – kierownik artystyczny, Jadwiga Dzierżek, Jerzy Dzierżek – skrzypce, Zdzisław Socha – menadżer zespołu. Jest to podstawowy skład Zespołu „Sierzchowianie”. Moim marzeniem jest stworzenie kapeli składającej się z tradycyjnych instrumentów tj. skrzypiec, basów i bębenka obręczowego.

 

2013-10-24 SIERZCHOWY „SOCHOWA ZAGRODA” U ZDZISŁAWA SOCHY.

Artykuł Aleksandry Zegarek w „Głosie Rawy Mazowieckiej i Okolic” o Grantach LGD Krainy Rawki dla „Sochowej Zagrody” Ludowego Muzeum Wsi Rawsko-Opoczyńskiej.

 

 

2013-11-07 SIERZCHOWY „SOCHOWA ZAGRODA” U ZDZISŁAWA SOCHY.

Artykuł Aleksandry Zegarek w „Głosie Rawy Mazowieckiej i Okolic” o „Sochowej Zagrodzie” Ludowym Muzeum Wsi Rawsko-Opoczyńskiej a właściwie o wycieczce dzieciaków z Sadkowic.

 

 

2013-11-09 REGNÓW.

Koncert patriotyczny i debiut estradowy Zespołu Ludowego „Sierzchowianie”.

 

 

2013-11-10 RZECZYCA.

Koncert pieśni i piosenek patriotycznych w wykonaniu Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza w tamtejszym kościele parafialnym zorganizowany przez proboszcza Henryka Linarcika.

 

 

2013-11-11 BIAŁA RAWSKA.

Obchody 11 listopada.

 

 

2013-11-21 SIERZCHOWY „SOCHOWA ZAGRODA” U ZDZISŁAWA SOCHY.

Artykuł Aleksandry Zegarek w „Głosie Rawy Mazowieckiej i Okolic” o powstaniu i debiucie estradowym Zespołu Ludowego „Sierzchowianie”.

 

 

2013-12-23 RAWA MAZOWIECKA.

Zespół „Sierzchowianie” 21.12.2013r. wystąpił na spotkaniu wigilijnym w Klubie Abstynenta „Szansa” w Rawie Mazowieckiej. Pomysł występu zrodził się podczas jednej z prób. Z występu zadowolone były obydwie strony. Zespół wystąpił w składzie: Zosia Pacholczyk, Janina Narożnik i Jadwiga Dzierżek – śpiew oraz Jerzy Dzierżek – skrzypce, Władysław Matyszczak – akordeon.

 

 

2013-12-24 SIERZCHOWY „SOCHOWA ZAGRODA” U ZDZISŁAWA SOCHY.

Wigilia rodzinna.

 

 

2013-12-29 SIERZCHOWY.

Spotkanie opłatkowe Zespołu Ludowego „Sierzchowianie” i Wioski Pomidorowej w kafejce internetowej w Sierzchowach.

 

 

 

 

MUZEALNE ZBIORY
LUDOWE
NAGRANIA
STARE
ZDJĘCIA
CIEKAWE MIEJSCA
W OKOLICY
MUZEUM