Skrzynki

„PRZESZŁOŚĆ ZACHOWANA W PAMIĘCI STAJE SIĘ CZĘŚCIĄ TERAŹNIEJSZOŚCI „

 

 

 

W lesie pod Skrzynkami, w pobliżu linii kolejowej zachowała się grupa tajemniczych bunkrów. Stoją na podmokłym terenie, także trudno do nich dotrzeć podczas mokrej wiosny. Kompleks składa się z czterech bunkrów typu Regelbau 102v i kilku niewielkich betonowych fragmentów, niewiadomego przeznaczenia. Bunkry Regelbau 102v mogły łącznie pomieścić kilkudziesięciu żołnierzy piechoty. Składały się z komory oraz otworu strzelniczego na wysokości wejścia. Nie miały żadnego uzbrojenia, były jedynie zabezpieczeniem dla żołnierzy. Tym bardziej dziwi fakt postawienia schronów w lesie, dość daleko od dowództwa „Oberost” w Spale i okolicznych bunkrów linii Pilicy. Tak niewielka ilość żołnierzy nie mogła w żadnym wypadku przeciwstawić się naporowi wojsk radzieckich. Po wojnie wszystkie bunkry zostały wysadzone w powietrze prawdopodobnie  przez pracowników Niewiadowa testujących materiały wybuchowe. Jeden schron zachował się jednak w przyzwoitym stanie i można wejść do środka.Oglądając ruiny tych schronów imponuje ogrom tych budowli. Ściany mają grubość od 145 cm do 250 cm, a sufit około 180 cm.

 

SCHRON NR.1 REGELBAU 102V.

 

Pierwszy schron po lewej stronie duktu z zachowanym otworem strzelniczym – rozbity, dostępny.  

 

SCHRON NR.2 REGELBAU 102V.

 

Drugi schron po prawej stronie duktu z napisami – rozbity, dostępny.

 

SCHRON NR.3 REGELBAU 102V.

 

Trzeci schron po lewej stronie duktu najbardziej zniszczony – rozbity, dostępny.  

 

SCHRON NR.4 REGELBAU 102V.

 

Czwarty schron po prawej stronie dukty najmniej zniszczony, z możliwością wejścia do środka. Z lewej strony bunkra mniejsze wejście i małe pomieszczenie. Z prawej strony główne wejście do bunkra a następnie dwa przedsionki. Dalej znajdowały się dwa duże pomieszczenia, które miały służyć jako schronienie dla dwóch drużyn piechoty.

 

NR.5 POSTUMENTY.

 

Kilka a nawet kilkanaście, niewielkich betonowych fragmentów, niewiadomego przeznaczenia.

 

NR.6 PŁYTA I BASEN.

 

Między pierwszym a trzecim bunkrem znajduje się płyta betonowa o wymiarach: długość – 10,30 m., szerokość – 8,30 m.

A także zbiornik na wodę – basen przeciwpożarowy o wymiarach: długość – 8,70 m., szerokość – 4,70 m., grubość ścianki 0,25 m.

 

NR.7 ROWY I TRANSZEJE.

 

 

 

MUZEALNE ZBIORY
LUDOWE
NAGRANIA
STARE
ZDJĘCIA
CIEKAWE MIEJSCA
W OKOLICY
MUZEUM