Skrzynki

W lesie pod Skrzynkami, w pobliżu linii kolejowej zachowała się grupa tajemniczych bunkrów. Stoją na podmokłym terenie, także trudno do nich dotrzeć podczas mokrej wiosny. Kompleks składa się z czterech bunkrów typu Regelbau 102v i kilku niewielkich betonowych fragmentów, niewiadomego przeznaczenia. Bunkry 102v mogły łącznie pomieścić kilkudziesięciu żołnierzy piechoty. Składały się z komory oraz otworu strzelniczego na wysokości wejścia. Nie miały żadnego uzbrojenia, były jedynie zabezpieczeniem dla żołnierzy. Tym bardziej dziwi fakt postawienia schronów w lesie, dość daleko od dowództwa „Oberost” w Spale i okolicznych bunkrów linii Pilicy. Tak niewielka ilość żołnierzy nie mogła w żadnym wypadku przeciwstawić się naporowi wojsk radzieckich. Po wojnie wszystkie bunkry zostały wysadzone w powietrze prawdopodobnie przez pracowników Niewiadowa testujących materiały wybuchowe. Jeden schron zachował się jednak w przyzwoitym stanie i można wejść do środka.

Podczas ostatniego pobytu w Skrzynkach znalazłem dwa obiekty: jeden to myślę, że zbiornik na wodę – basen przeciwpożarowy a drugi to nie wiem. jak zrobi się trochę cieplej to muszę jechać jeszcze raz i bardziej się przyjrzeć.
Schron nr.1 Regelbau 102v – rozbity, dostępny

Pierwszy schron po lewej stronie duktu z zachowanym otworem strzelniczym.
Schron nr.2 Regelbau 102v – rozbity, dostępny

Drugi schron po prawej stronie duktu z napisami.
Schron nr.3 Regelbau 102v – rozbity, dostępny

Trzeci schron po lewej stronie duktu najbardziej zniszczony.
Schron nr.4 Regelbau 102v – najmniej zniszczony, dostępny

Czwarty schron po prawej stronie dukty najmniej zniszczony, z możliwością wejścia do środka. Z lewej strony bunkra mniejsze wejście i małe pomieszczenie. Z prawej strony główne wejście do bunkra a następnie dwa przedsionki. Dalej znajdowały się dwa duże pomieszczenia, które miały służyć jako schronienie dla dwóch drużyn piechoty.
Postumenty niewiadomego przeznaczenia.
Pozostałości okopów.

Między pierwszym a trzecim bunkrem znajduje się płyta betonowa o wymiarach długość – 10,30 m., szerokość – 8,30 m.

A także zbiornik na wodę – basen przeciwpożarowy o wymiarach długość – 8,70 m., szerokość – 4,70 m., grubość ścianki 0,25 m.
Prawdopodobnie zbiornik na wodę – basen przeciwpożarowy.
Płyta

MUZEALNE ZBIORY
LUDOWE
NAGRANIA
STARE
ZDJĘCIA
CIEKAWE MIEJSCA
W OKOLICY
WYPRZEDAŻ
KOLEKCJONERSKA