Sochowa Zagroda
Sochowa Zagroda

OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

Socha Zdzisław
Sierzchowy 62
96-214 Cielądz

Nr. konta 04 9291 0001 0065 4522 3000 0020

 


Telefon:  605 385 123
E-Mail: azdzisiek.woda@gmail.com

sierzchowianie@gmail.com

www.sochowazagroda.pl

www.facebook.com/zdzisiek.

socha

 

 

"Sochowa Zagroda"

Godziny otwarcia:

Codziennie po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu.PARTNERZY

"PRZESZŁOŚĆ ZACHOWANA W PAMIĘCI STAJE SIĘ CZĘŚCIĄ TERAŹNIEJSZOŚCI "

PODRÓŻ W CZASIE

"Franciszka" i gospodarz "Sochowej Zagrody" w nowym stroju ludowym. Strój zakupiony dzięki dotacji Samorządowego Stowarzyszenia Rozwoju Ziemi Rawskiej.

 

Dziękujemy, że odwiedziłeś serwis internetowy Sochowej Zagrody. Cofnij się w czasie o sto lat najpierw wirtualnie, a później wstąp do nas. Każdy na pewno odkryje coś fascynującego. Już cieszymy się z Twoich odwiedzin!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tablice informacyjne witające gości 'Sochowej Zagrody" wykonane przez gospodarza

OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

Drzewica herb rodu Sierzchowskich

DO MIESZKAŃCÓW OKOLICZNYCH WSI

 

Szanowni mieszkańcy. Stworzyłem w Sierzchowach pierwsze w naszym regionie Ludowe Muzeum Wsi Rawsko-Opoczyńskiej i galerię dawnych narzędzi, mebli i oryginalnych ubiorów ludowych, wyrobów rękodzieła ludowego, starych fotografii. Założenie muzeum to efekt mojego zainteresowania historią, tradycjami i folklorem mojej okolicy. Zawsze fascynowała mnie historia. Dawne narzędzia, stare obrazy, drewniane meble, ludowe stroje… wszystko, co w mniejszym lub większym stopniu przeszło już do historii, możemy znaleźć w miejscu wystylizowanym na staropolskie izby mieszkalne. Całość została stworzona za pomocą własnych środków i ciężkiej pracy mojej skromnej osoby. „Ocalić od zapomnienia” to motto moich działań. Działanie moje nie jest skierowane na zysk lecz właśnie na ocalenie od zniszczenia i zapomnienia pięknych i starych przedmiotów naszych przodków.

 

Aby rozwijać dalej ten pomysł jest potrzebne wsparcie wielu ludzi. Jedna osoba nie zdziała wiele. Zwracam się do przyjaciół, znajomych aby przeszukali strychy, garaże, szopy i inne pomieszczenia czy nie poniewierają im się przedmioty, które są im zbędne a śmierdzą starością. Chętnie przyjmę to wszystko: narzędzia rolnicze, stroje ludowe (koszule, zapaski, wełniaki i inne), przedmioty codziennego użytku, meble (stoły, krzesła, stołki, łóżka...) wyroby rękodzieła ludowego (serwetki, kilimki, chodniki itp.), kafle po starych piecach i kuchniach i różne inne rzeczy.

Zapewniam, że te wszystkie przedmioty trafią w dobre ręce i tchnę w nie nowe życie. Robię to z pasji i poświęcam cały swój wolny czas aby te przedmioty zabezpieczyć przed zniszczeniem.

Chętnie też przyjmę stare zdjęcia. Wykonam z nich reprodukcje a oryginały oczywiście oddam właścicielowi. Interesują mnie zwłaszcza zdjęcia ciekawych budynków (dwory, młyny i inne), które już nie istnieją lub są przebudowane.

Ostatnio zainteresowałem się muzyką ludową. Interesują mnie teksty piosenek i przyśpiewki ludowe a także nagrania zespołów ludowych. Jeśli ktoś posiada teksty przyśpiewek ludowych, proszę o ich udostępnienie.

 

Aby rozwijać dalej Muzeum są potrzebne pieniądze i to duże. Każda pomoc finansowa jest mile widziana. Warto zadbać o dziedzictwo naszych przodków.

 

Bank Spółdzielczy Biała Rawska nr. konta 04 9291 0001 0065 4522 3000 0020. Dziękuję.

 

Z góry dziękuję wszystkim ofiarodawcom i zapraszam chętnych do odwiedzania mojego Muzeum.

 

Gospodarz "Sochowej Zagrody" Zdzisław Socha.

Przy okazji zwiedzania można zakupić eksponaty muzealne, których posiadam w nadmiarze; koszule lniane wyszywane, wełniaki, zapaski, fartuchy na odziewkę, dawne przedmioty codziennego użytku.