MUZEUM WSI

„PRZESZŁOŚĆ ZACHOWANA W PAMIĘCI STAJE SIĘ CZĘŚCIĄ TERAŹNIEJSZOŚCI „

 

We wsi Sierzchowy gm. Cielądz znajduje się pierwsze w naszym regionie ludowe  muzeum wsi rawsko-opoczyńskiej i galeria dawnych narzędzi, mebli i oryginalnych ubiorów ludowych, wyrobów rękodzieła ludowego, starych fotografii.

Muzeum to efekt realizacji marzeń i zainteresowań historią, tradycjami i folklorem okolicy. Udostępniam do zwiedzania to, co przez lata kolekcjonowałem, co przedstawia ogromną wartość historyczną regionu i uratowałem od zniszczenia i zapomnienia.

Muzeum mieści się na terenie prywatnego Gospodarstwa Agroturystycznego i Zagrody Edukacyjnej.  Dawne narzędzia, stare obrazy, drewniane meble, ludowe stroje… wszystko, co w mniejszym lub większym stopniu przeszło już do historii, jest złożone w miejscach wystylizowanych na staropolskie izby mieszkalne.

Całość została stworzona za pomocą prywatnych środków.

Działalność nie przynosi zysku i nie służy zarobkowi.

Organizuję zwiedzanie dla wszystkich chętnych w tym:

– młodzież szkolna wraz z nauczycielami i inne grupy zorganizowane

– rodziny, zwiedzanie indywidualne

Dodatkowe atrakcje:

Występ zaprzyjaźnionych kapel ludowych, warsztaty rękodzieła ludowego, możliwość pieczenia kiełbasek, poczęstunek zupą pomidorową z kluskami, zwiedzanie obiektów sakralnych w okolicy ( Kościół w Sierzchowach, Cielądzu, Krzemienicy, Czerniewicach) oraz penetracja bunkrów tzw. Linii Pilicy.

 

Filmik o „Sochowej Zagrodzie” z 2016 roku.

 

 

Pierwszy rok tworzenia w Sierzchowach Ludowego Muzeum Wsi „Sochowa Zagroda”. Remontowanie pomieszczeń stodoły i garażu. Tworzenie izb regionalnych. Czyszczenie i renowacja zdobytych przedmiotów. Robienie zdjęć otoczenia „Sochowej Zagrody”.

  • 2013r. Galeria Zdjęć "Sochowej Zagrody"4

 

 

Drugi rok prac nad Ludowym Muzeum Wsi Rawsko-Opoczyńskiej w Sierzchowach. Zdobywanie kolejnych eksponatów i ich renowacja.

 

 

Kolejne lata prac nad Ludowym Muzeum Wsi Rawsko-Opoczyńskiej w Sierzchowach. Zdobywanie kolejnych eksponatów oraz ich renowacja.

MUZEALNE ZBIORY
LUDOWE
NAGRANIA
STARE
ZDJĘCIA
CIEKAWE MIEJSCA
W OKOLICY
WYPRZEDAŻ
KOLEKCJONERSKA